Разлика помеѓу преработките на „Илјада и една ноќ“

нема опис на уредувањето
(отстранување на мал вандализам)
:''За турската серија со исто име, видете [[1001 ноќ (ТВ Серија)]].''
[[Податотека:1001-nights.jpg|right|frame|Кралицата Шехерезада ги раскажува своите приказни]]
Книгата '''Илјада и една ноќ''' ([[Персиски јазик|персиски]]: هزار و یک شب Hezâr-o Yek Šab, [[Арапски јазик|арапски]]: كتاب ألف ليلة وليلة‎ Kitāb 'Alf Layla wa-Layla) е средновековна средноисточна вековна [[еп]]ска [[литература]] која ја раскажува приказната на принцезата [[Шехерезада]], која е принудена да раскаже серија на приказни на нејзиниот сопруг [[Шахријар]] со цел да ја избегне егзекуцијата. Приказните таа ги раскажува во текот на Илјада и една ноќ. Секоја ноќ принцезата остава дел од приказната незавршен за нејзиниот сопруг да ја остави жива уште еден ден. Голем дел од приказните се создадени во текот на многу векови, од многу луѓе и многу стилови.
 
== Видете исто така ==
Анонимен корисник