Разлика помеѓу преработките на „Сила“

Додадени 5 бајти ,  пред 7 години
поправки
с (r2.7.2) (Робот: Додава as:বল)
(поправки)
[[Податотека:Descomposicion de fuerzas en plano inclinado.png|мини|десно|300п|'''''']]
 
-* силата може да го придвижи телото;
 
-* силата може да го забрза телото;
 
-* силата може да го забави телото;
 
-* силата може да ја промени насоката на движење на телото;
 
-* силата може да го промени обликот на телото.
 
Силата на привлекување меѓу телата се нарекува гравитација. Таа е една од најпознатите сили. Таа всушност не држи на земјата и ни дава тежина. Се што има маса - произведува гравитација, а таа сила зависи од масата на телата и нивната меѓусебна одалеченост. Колку едно тело е поразделечено од друго тело, толку привлечноста помеѓу нив ќе биде помала. [[месечина|Месечината]] на пример, привлекува со послаб интензитет од [[Земја|земјата]] затоа што има помала маса. За големата земјина маса, тежината на телата на неа се шест пати поголеми отколку што се на [[месечина|Месечината]].