Разлика помеѓу преработките на „ФК Черноморец (Бургас)“

нема опис на уредувањето
capacity = 18,037 |
chairman = {{flagicon|Bulgaria}} [[Митко Сабев]] |
director = {{flagicon|Bulgaria}} Пламен Кирjаков |
manager = {{flagicon|Bulgaria}} [[Димитар Димитров]] |
league = [[Бугарска А група|А група]] |
season = [[A PFG 20092011-1012|20092011-1012]]|
position = 54|
pattern_la1=_puma_2010_white|pattern_b1=_puma_2010_white|pattern_ra1=_puma_2010_white|pattern_sh1=|pattern_so1=_puma_2010_white|
leftarm1=0000ff|body1=0000ff|rightarm1=0000ff|shorts1=0000ff|socks1=0000ff|
 
== Историја ==
Черноморец е основан на [[1 август]] [[1919]]. По банкрот во [[2005]] е основан повторно и само за 2 години се враќа во [[А група]]. Клубот игра на стадионот „Лазур“, кој има капацитет од 18.037 гледачи. Тренер на екипата е АнтонДимитар ВелковДимитров.
 
== Имиња ==
47

уредувања