Разлика помеѓу преработките на „Тел Авив“

Додадени 15 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
| етнички групи =
}}
[[File:Geddes Plan for Tel Aviv 1925.jpg|thumb|180px|left|на Мастер -план на Тел Авив -во 1925 година]]
 
'''Тел Авив''' ([[Хебрејскихебрејски јазик|хебрејски]]: תֶּל אָבִיב-יָפוֹ, [[Арапски јазик|арапски]]: تَلْ اَبِيبْ-يَافَا Tal Abīb-Yāfā) е најголемиот град во [[Израел]]. Тој е млад град - постои околу 100 години, и се одликува со карактер на јужноевропската [[архитектура]]. Градот е објавен во текот на [[2003]] година од страна на [[УНЕСКО]] за светско културно наследство. Тел Авив ги вклучува и [[Јафо]], еден од најстарите градови во Блискиот исток. Градот е столб на израелската филмхармонија, на много музеи и располага со универзитет.
 
Во иднина, скоро целата светска јавност, Тел Авив го гледа како главната метропола на Израел. Поради оваа причина, повеќето амбасади се наоѓаат во овој град, наместо во [[Ерусалим]], кој според уставот на Израел е главен град на еврејската држава.
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
 
{{Израел-гео-никулец}}