Разлика помеѓу преработките на „Златна Орда“

Додадени 70 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Менува id:Gerombolan Emas)
с
|year_start = 1240-ти
|date_start =
|event1 = Обединување на [[Сина Орда|Сината]] и [[Бела Орда|Белата Орда]] обединети
|date_event1 = 1379
|event2 = дзинтегриранирастурени во [[Голема Орда]]
|date_event2 = 1466
|event_end = последна опстаната единкаединица бил [[Кримски Ханатханат|Кримскиот ханат]]
|year_end = 1502
|date_end =
[[Категорија:Златна Орда]]
[[Категорија:Монголска Империја]]
[[Категорија:ИсторискиПоранешни туркскитуркиски држави]]
 
[[ace:Kawan Meuih]]