Разлика помеѓу преработките на „Диомидови Острови“

с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox islands | name = Диомидови Острови | local name = {{unbulleted list |{{lang-ru|острова Гвозде...)
 
с
 
* '''[[Мал Диомид]]''' (''Little Diomede'') им припаѓа на [[САД]] ([[Алјаска]]). На руски се нарекува ''остров Крузенштерна'', а ескимското име е ''Ignaluk'')
* '''[[Голем Диомид]]''' (''остров Ратмана'') ѝ припаѓа на Русија ([[Чукотски автономен округ]]). На ескимски се нарекува ''Imaqliq'' или ''Inaliq'', а англискиот назив е ''Big Diomede''.
 
Диомидовите Острови се наоѓаат во средината на [[Берингов Проток|Беринговиот Проток]] помеѓу [[Алјаска]] и [[Сибир]]. На север е [[Чукотско Море|Чукотското]], а на југ е [[Берингово Море|Беринговото Море]]. Островите разговорно се нарекуваат Денешен Остров (Големиот Диомид) и Вчерашен Остров (Малиот Диомид) бидејќи Голем Диомид е 20 часа понапред од Малиот Диомид.