Разлика помеѓу преработките на „Средна согласка“

Одземени 33 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{начин на творба}}
'''Средна согласка'''<ref>Наречена и '''централна согласка'''.</ref> е [[согласка|согласен]] [[глас (фонетика)|глас]] што се добива кога воздухот тече по средината на устата преку јазикот. Во фонетиката, оваа класа на согласки е во противположба на [[странична согласка|страничните согласки]], каде воздухот тече по страните на јазикот.