Аеродром Љубљана: Разлика помеѓу преработките

Додадени 102 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава fa:فرودگاه ال جوبجانا خوزه پوکنیک)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Airport frame}}
{{Airport title|име= Аеродром Јоже Пучник Љубљана |локалноиме=Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana |локалноиме-р= Ljubljana Jože Pučnik Airport}}
}}
{{Airport end frame}}
'''Аеродромот Јоже Пучник''' во [[Љубљана]] ([[IATA]]: LJU, [[ICAO]]: LJLJ) ([[словенечки јазик|словенечки]]: ''Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana''), исто така познат и како Аеродром Брник, е аеродром кој ја опслужува [[Љубљана]], [[Словенија]]. Аеродромот е лоциран на 2519 километри од центарот на Љубљана<ref name="AIP">[http://www.ead.eurocontrol.int/publicuser/protect/pu/main.jsp EAD Basic]</ref> и 11 километри јужно од [[Крањ]]. Аеродромот бил официјално отворен на 24 декември, 1963 година.
 
Аеродромот е именуван по [[Јоже Пучник]], словенечки интелектуалец, дисидент и политичар. Тој е база на [[Adria Airways]] - словенечкиот национален авиопревозник. На 8 декември 2004, аеродромот ја надминал бројката од еден милион патници на годишно ниво за прв пат откако е отворен. Во [[2007]], низ аеродромот поминале 1.524.028 патници. Во близина на аеродромот минува автопатот А2/Е61, а исто така од и до аеродромот транзитираат автобуси до Љубљана и Крањ.
 
[[Категорија:Аеродроми во Словенија]]
[[Категорија:транспорт во Љубљана]]
 
[[cs:Letiště Lublaň]]