Разлика помеѓу преработките на „Микрограм“

Додадени 47 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Микрограм''' ('''µг''', '''мкг'''; меѓународно: '''µg''', '''mcg''') е единица за [[...)
 
с
'''Микрограм''' ('''µг''', '''мкг'''; меѓународно: '''µg''', '''mcg''') е [[мерна единица|единица]] за [[маса]] еднаква на милионити дел (1/1.000.000) од [[грамот]]<ref>{{маклек|микрограм|микрограм}}</ref> (1 × 10<sup>−6</sup>) или 1/1000 од [[милиграм]]. Ова е една од најмалите единици за маса (и тежина) што се користи во макроскопски размери. Симболот „µg“ е утврден во [[Меѓународен систем на мерни единици|Меѓународниот систем на мерни единици]] и често се применува во научната литература, но организациите како Заедничката комисиа (JCAHO) препорачуваат да не се користи во болници бидејќи рачно напишан, симболот [[микро-|µ]] наликува на [[мили-|m]], што може да доведе до илјадакратно предозирање. Наместо тоа, се препорачува кратенката мкг (mcg).<ref>{{cite web
|url=http://www.ismp.org/tools/errorproneabbreviations.pdf
|title=Список на кратенки, симболи и дозни ознаки подлежни на грешки - ISMP
|title=ISMP's List of Error-Prone Abbreviations, Symbols, and Dose Designations
|accessdate=2 ноември 2011
|publisher=ISMP}}</ref>