Разлика помеѓу преработките на „Кмерски јазик“

Одземени 93 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Робот: Додава ckb:زمانی خمێری)
{{Infobox language
{{Инфокутија за јазик
|имеname=Кмерски
|изворноимеnativename=ភាសាខ្មែរ
|изговорpronunciation={{IPA|[pʰiːəsaː kʰmaːe]}}
|семејствобојаfamilycolor=Austro-Asiatic
|државиstates=[[Камбоџа]], [[Виетнам]], [[Тајланд]], [[САД]], [[Франција]], [[Австралија]]
|говорнициspeakers=15.7 до 21.6 милиони (2004)<br />
* Мајчин јазик: 14.7 до 20.6 милиони
** Камбоџа: 12.1 милиони
** Канада: 16.500
* Втор јазик: 1 милиони во Камбоџа
|ранг rang=89
|сем2fam2=[[Мон-кмерски јазици|мон-кмерски]]
|сем3fam3=кмеро-виетски
|сем4fam4=кмеро-бахнарски
|сем5fam5=кмерски
|азбукаscriot=[[Кмерско писмо]]
|нацијаnation={{КАМ}}
|iso1=km|iso2=khm
|lc1=khm|ld1=централен кмерски јазик|ll1=кмерски јазик