Разлика помеѓу преработките на „Кинеска кујна“

Нема измена во големината ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:Chinese meal.jpg|thumb|right|250px|Типична трпеза во провинцијата [[Чиангсу]]]]
'''Кинеската кујна''' ([[кин.]] 中國菜) води потекло од разните региони во [[Кина]] и денес е распростратенараспространета во речиси сите земји ширум светот, меѓу кои и [[Република Македонија|Македонија]].
 
Регионалните култури во [[Кина]] се разликуваат една од друга во голема мера, па така се разликува и нивната храна. Во Кина постојат осум главни регионални [[кујна (култура)|кујни]]: [[Анхујска кујна|Анхујска]], [[Кантонска кујна|Кантонска]], [[Сичуанска кујна|Сичуанска]], [[Фучиенска кујна|Фучиенска]], [[Хунанска кујна|Хунанска]], [[Чечианшка кујна|Чечианшка]], [[Чиангсуска кујна|Чиангсуска]] и [[Шантуншка кујна|Шантуншка]]. Постојат и [[Будистичка кујна|Будистичка]] и [[кинеска исламска кујна|Муслиманска]] поткујна во рамките на пошироката кинеска кујна.