Неорганска хемија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 60 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Неорганска хемија''' е гранка на [[хемија]]та која се занимава со изучување на својствата на неорганските соединенија. Ова поле ги покрива соединенијата на сите елементи од периодниот систем освен, големиот број на органски соединенија, кои се пак предмет на органската хемија. Разликата меѓу двете дисциплини е далеку од апсолутна. [[Органометална хемија]] е пример област каде што и двете дисциплини делат заеднички интерес.
 
== Поврзано ==
* [[Органска хемија]]