Разлика помеѓу преработките на „Орландо“

Додадени 50 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{внимание}}
{{викификација}}
[[Податотека:Orlando downtown 2011.jpg|thumb|left|270px]]
'''Орландо''' е еден од поголемите градови во централниот регион на Сојузната американска држава Флорида. Тој е седиште на округот Оринџ и центар на пошироката област која исто така се нарекува Орландо. Областа Орландо брои 2 082 628 жители и е дваесет и седма област по големина во Соединетите Американски Држави, а петта област по големина во југоисточниот дел на Соединетите Американски Држави. Точниот број на жители изнесува 238 300 со што Орландо е осумдесетти град по големина во Соединетите Американски Држави. По бројот на жители тој е петтиот најголем град во Флорида. Градот беше основан на 31 Јули, 1875 година , а официјално беше прогласен за град во 1885 година.