Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Одземени 5 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|Art = Град
|image_photo = Neues Rahthaus Hannover Febr 2011.jpg
|imagesize = <!-- Photo size. Default is 250px -->
|image_caption = НовоНовото [[ратхаус|градско собрание]] на Хановер (02/2011)
|Wappen = Coat_of_arms_of_Hannover.svg
|lat_deg = 52 | lat_min = 22 | lat_sec =
Во 1887, [[Емил Берлинер]] ги измислил [[фонограф|грамофонот]] и грамофонската плоча.
 
Порастот на Хановер започнал со ерата на урбаниот директор [[Хајнрих Трам]]. Од 1891–1918 тој бил директор на градот Хановер и суштински го променил изгледот на градот до крајот на векот („Tramm Era“). Големиот плоштад пред Новото [[ратхаус|градско собрание]], Trammplatz, е именуван во негова чест.
 
Градот бил проширен во 1869, и повторно во 1882 со додавање на Кенигсвортер Плац и Велфенгартен. Во 1891, општините [[Херенхаузен]], [[Хајнхолц]], [[Фаренвалд]] биле додадени. Во 1907, општините Штекен, Гутсбецирк Мекленхајде, Ботфелд, Клајн-Бухолц, Грос-Бухолц, Кирхроде, Дерен и Вилфел биле припоени кон Хановер.