Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Додадени 26 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Покрај што е главен град на [[Долна Саксонија]], Хановер бил главен град на административниот округ ''Regierungsbezirk Hannover'' (''[[Хановер (административен округ)|Хановер]]'') додека не биле распуштени овие административни окрузи на почетокот на 2005. Од 2001 тој е дел од [[Хановер (регион)|регионот Хановер]] (''Region Hannover''), кој е општинско тело направено од поранешниот [[Окрузи во Германија|округ]] (''Landkreis Hannover'') и градот Хановер.
 
Со население од 522.944 жители (1 февруари 2007) [[град]]от е главен центар на северна Германија, познат како еден од домаќините на годишните трговски [[Светски саем|саеми]] како што се [[Хановерски саем]] и [[CeBIT]]. Секоја година, Хановер е домаќин на [[Schützenfest„Шиценфест Hannover]]Хановер“, светскиот најголем фестивал за стрелци во светот и Oktoberfest„Октоберфест HannoverХановер“, вториоткој најголеме втор [[Октоберфестоктоберфест]] вопо светотголемина. Во 2000, Хановер бил домаќин на светскиот саем [[Експо 2000]]. Саемскиот простор во Хановер, поради бројните продолжувања, особено за Експо 2000, е најголем во светот. Хановер е исто така од национална важност, поради неговите универзитети и медицинската школа, неговиот меѓународен аеродром и неговата голема [[Хановерска зоолошка градина|зоолошка градина]]. Градот е исто така важна точка како раскрсница на железничните линии и автопати, поврзувајќи ги главните европски линии во правец исток-запад ([[Берлин]] - [[Рур|област Рур]]) и правец север-југ ([[Хамбург]] - [[Минхен]]).
 
== Историја ==