Разлика помеѓу преработките на „Хановер“

Одземени 188 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{About|германски град}}
{{Infobox German location
|Name = Хановер
}}
 
'''Хановер''' ({{lang-de|Hannover}}), на реката [[Лајне]], е [[главен град]] на [[Покраини на Германија|покраината]] [[Долна Саксонија]] (''Niedersachsen''), [[Германија]] и некогаш преку [[личен сојуз]] бил семејно седиште на хановерските кралеви на Велика Британија, под нивната титула како војводи од [[Брауншвајг-Линебург]] (подоцна опишанонаречено како [[Кнез-изборник|Изборништво Хановер]]). На крајот на [[Наполеонски војни|Наполеонските војни]], Изборништвото станал главен град на [[Кралство Хановер|Кралството Хановер]].
 
Покрај што е главен град на [[Долна Саксонија]], Хановер бил главен град на административниот округ ''Regierungsbezirk Hannover'' (''[[Хановер (административен округ)|Хановер]]'') додека не биле распуштени овие административни окрузи на почетокот на 2005. Од 2001 тој е дел од [[Хановер (регион)|регионот Хановер]] (''Region Hannover''), кој е општинско тело направено од поранешниот [[Окрузи во Германија|округ]] (''Landkreis Hannover'') и градот Хановер.
Во 14-от век биле изградени главните [[Црква (објект)|цркви]] во Хановер, како и [[Бедем|градскиот ѕид]] со три градски порти. Почетокот на индустријализацијата во Германија довела до трговија на железо и сребро од северните планини во Харц, што ја зголемило важноста на градот.
 
Во 1636, [[Георг (војвода на Брауншвајг-Линебург)|војводата Георг]], владетел на [[Кнежество Каленберг|кнежеството Каленберг]] на [[Брауншвајг-Линебург]], јаго преместил неговатанеговото резиденцијаседиште во Хановер. Војводите на Брауншвајг-Линебург ги добиле титулите кнезови-изборници од Светиот римски император во 1692 и ова било потврдено од соборот во 1708. Така, кнежеството било унапредено во [[Изборништво Брауншвајг-Линебург]], повеќе познато како [[Изборништво Брауншвајг-Линебург|Изборништво Хановер]] по главниот град на Каленберг (поврзано: [[Династија Хановер]]). Неговите изборници подоцна станале монарси на [[Велика Британија]] (и од 1801, на [[Обедонето Кралство на Велика Британија и Ирска]]). Првиот од нив бил [[Џорџ I]], кој го наследил британскиот трон во 1714. Последниот британски монарх кој владеел во Хановер бил [[Вилијам IV на Велика Британија|Вилијам IV]]: [[Салиски закон]], кој барал наследување по машка линија, ѝ забранил пристап на кралицата Викторија во Хановер. Како наследник по машка линија на Џорџ I, Кралицата Викторија самата била член на Династијата Хановер. Меѓутоа, нејзините наследници го понеле титуларното име на нејзиниот маж во Саксо-Кобург-Гота. Три крала на Велика Британија, или Обедонетото Кралство, во исто време биле кнезови-изборници на Хановер.
 
Во текот на времето на личниот сојуз на круните на Велика Британија и Хановер (1714–1837), монарсите ретко го посетувале градот. Всушност, во текот на царувањето на последните три заеднички владетели (1760–1837), имало само една кратко посета, од [[Џорџ IV]] во 1821. Од 1816 до 1837, претставник на круната во Хановер бил принцот Адолф.