Кариби: Разлика помеѓу преработките

Додадени 172 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Вэст-Індыя)
Нема опис на уредувањето
Името „Кариби“ е дадено по [[Кариби (етничка група)|Карибите]], една од најдоминантните [[америнди]]ски групи во регионот во времето на [[Европа|европскиот]] контакт за време на доцниот [[15 век]]. Аналогното „Западни Инди“ потекнува од [[Кристофер Колумбо]]вата идеја дека тој се укотвил на [[Инди]]те (тогаш се мислело дека тие ја опфаќале цела јужна и источна [[Азија]]) кога всушност тој стигнал до Америка. Шпанскиот термин „Антили“ бил општо-посветен на новооткриените земји.
 
==Поврзано==
* [[Список на Карипски Острови]]
* [[Средна Америка]]
* [[Карипско Море]]
 
{{гео-никулец}}
{{Региони во светот}}
 
[[Категорија:Кариби|*]]
 
[[ar:الكاريبي]]