Разлика помеѓу преработките на „Службен јазик“

нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Менува: ckb:زمانی فەرمی)
 
Во некои земји, како [[Италија]], [[Република Македонија|Македонија]], [[Палау]], [[Филипини]], [[Русија]] или [[Шпанија]] постои официјален јазик на земјата, но малцинските јазици се користат во некои региони. Некои, пак, земји немаат официјален јазик, како [[Шведска]], [[Тувалу]], [[Обединетото Кралство]] и [[САД]], иако постои ''де факто'' најчесто употребуван јазик, како и низа на владини регулативи за тоа кој јазик да се користи во одредена ситуација.
 
{{Видови јазици}}
 
[[Категорија:Општество]]