Разлика помеѓу преработките на „Коста Пеев“

Одземени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
 
Професор Коста Пеев е дијалектолог и [[македонист]]. Роден е во [[Струмица]]. Својата кариера ја започнува во [[Институт за македонски јазик]] во одделението за [[дијалектологија]] во [[Скопје]]. Во 80- те години зема учество во меѓународен проект за создавање на Сесловенски лингвистички атлас,а потоа и на: Карпатски дијалактолошки атлас и Европски лингвистички атлас.
Професор Коста Пеев е ностел на нагфрадитенаградите „Гоце Делчев“ и државната награда за образование „Свети Климент Охридски“
 
== Дела ==
Анонимен корисник