Разлика помеѓу преработките на „Тршиќ“

Додадени 130 бајти ,  пред 12 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Слика:Vuk´s house today.JPG|thumb|right|220px|Музеј-куќата на [[Вук Караџиќ]]]]
'''Тршиќ''' ([[српски јазик|српски]]: ''Тршић'') е [[музеј]]-[[село]] близу [[Лозница]] во [[Србија]].
 
Познато е како родно место на [[Вук Стефановиќ Караџиќ]]; каде се наоѓа негова реконструирана куќа и споменик. Оваа знаменитост привлекува многу туристи.