Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

Додадени 93 бајти ,  пред 13 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: '''Синајска гора''' или Мојсијева гора, е планина, која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот п...)
 
[[Слика:Santa Catarina Sinai 2003.JPG|мини|лево|200|Синајска гора]]
'''Синајска гора''' или Мојсијева гора, е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот полуостров со висина од 2285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].