Разлика помеѓу преработките на „Балкански сојуз“

Додадени 128 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sh:Balkanski savez)
'''Балканскиот сојуз''' е сојуз помеѓу [[Србија]], [[Бугарија]], [[Грција]] и [[Црна Гора]] насочен против [[Отоманска Империја|Османлиската Империја]],<ref name="OnWar-first">{{cite web|url=http://www.onwar.com/aced/data/bravo/balkan1912.htm|title=Wars of the World; First Balkan War 1912-1913|date=December 16, 2000|publisher=OnWar.com|accessdate=2009-08-14}}</ref>. Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Меѓусојузничката војна]].
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
 
'''Балканскиот сојуз''' е сојуз помеѓу [[Србија]], [[Бугарија]], [[Грција]] и [[Црна Гора]] насочен против [[Отоманска Империја|Османлиската Империја]]. Балканскиот сојуз е едната од страните која ја води [[Прва балканска војна|Првата балканска војна]]. Судирот на сојузниците, по војната води до [[Меѓусојузничка војна|Меѓусојузничката војна]].
 
Мотивите за создавање Балкански сојуз е поделбата на Османлиското наследство во Европа, а непосреден повод била [[Италијанско-турска војна|Италијанско-турската војна]] во [[1911]] година, бидејќи Османлиската Империја била зафатена на друго место.
== Видете исто така ==
* [[Распаѓање на Отоманската Империја]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.mtholyoke.edu/acad/intrel/boshtml/bos143.htm The Formation of the Balkan Alliance of 1912], Mount Holyoke College.
 
 
{{Никулец од областа на историјата}}
 
[[Категорија:Балкански војни]]