Рашка: Разлика помеѓу преработките

Додадени 13 бајти ,  пред 15 години
с
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Нова страница: {{Срби}} '''Рашка''', историска српска земја и област во југозападна Србија кој името го добила ...)
 
сНема опис на уредувањето
Рашка прв пат се споменува во [[1189]] година како ''Расција''. Оттогаш во западниот свет [[Срби]]те биле именувани како ''Расцијани'', ''Раицени'' или ''Раци''. Последниов термин преминал во навредливо [[Унгарија|унгарско]] име за Србите. Заради бројноста на Србите во [[Војводина]] и [[Славонија]], понекогаш за нив (особено за Војводина) се користел теминот ''Мала Рашка''.
 
 
{{Србија-ист-никулец}}
{{Србија-гео-никулец}}
 
[[Категорија:ИсторијаГеографија на Србија]]
[[Категорија:Историја на Србија]]
 
[[bg:Рашка (държава)]]
[[nl:Raška]]
[[sr:Рашка]]
 
 
[[Категорија:Србија]]
[[Категорија:Српска географија]]
[[Категорија:Историја на Србија]]