Разлика помеѓу преработките на „ЦЕРН“

Додадени 4 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Моментално најкрупниот и најзначајниот проект на организацијата е направата [[Голем хадронски судирач]] со која се трага по тајните на создавањето на материјата во универзумот, особено по фундаменталната честичка наречена „[[Хигсов бозон]]“.
 
[[Македонија]] учествува со [[Национална агенција за нуклеарни технологии|Националната агенција за нуклеарни технологии]] на РМ.
 
== Финансирање ==