Разлика помеѓу преработките на „Анж Жак Габриел“

с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ar:جاك آنج جابرييل)
с
[[Податотека:Ange Jacques Gabriel door Jean-Baptiste Greuze Louvre.jpg|мини|десно|220п|Портрет на Анж-Жак Габриел од сликарот [[Жан-Батист Грез]]]]
'''Анж-Жак Габриел''' ([[фр.]] ''Ange-Jacques Gabriel'');, ([[23 октомври]] [[1698]] – [[4 јануари]] [[1782]]) бил истакнат [[Франција|француски]] [[архитект]], највлијателниот во својата генерација.
 
Роден е во [[1698]] г. во [[Париз]], и се обучувал кај кралскиот архитект [[Робер де Кот]] и кај татка си, кому му помагал во проектирањето на Кралскиот дворец (сега Палата на берзата) во [[Бордо]] (завршен 1735). Во 1728 г. младиот Габриел Потоа станува член на Кралската архитектонска академија. Од 1735 г. работел како главен помошник на татка си, кој бил главен архитект на [[Версајски дворец|Версај]], а во 1742 го презел неговото работно место, и со тоа станал најважниот архитект Франција. На ова место се задржал речиси [[Луј XV]].
Габриел починал во Париз во [[1782]] г.
{{clear}}
 
 
==Поважни дела==