Разлика помеѓу преработките на „Аминта III“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: af:Amintas III van Makedonië)
[[Податотека:Amyntas III-161113.jpg|thumb|300px|Дидрахма ([[статер]]) на Аминта III]]
 
'''Аминта III''' (или '''II'''), син на Архидеј и дедо на [[Александар Македонски]], бил крал на [[Античка Македонија|Македонија]] од [[393 п.н.е.]] (или 389) до [[369 п.н.е.]]
 
Аминта дошол на тронот по десет години проблеми со наследството по смрттаубиството на [[Архелај III]]. Но тој имал многу непријатели во самата Македонија; во [[383393 п.н.е.]] бил истеран од страна на [[Аргеј II]] и [[Илирија|Илирците]], но следната година си го повратил кралството со помош на [[Тесалија]].
 
Склучил договор со [[Спарта]], кои му помагале да го намали [[Олинт]] ([[379 п.н.е.]]). Исто така, влегол во лигасојуз со [[Јасон од Фера]] и предано одржувал пријателство со [[Атина]].
 
Од неговата жена, [[Евридика II]] имал три сина, од кои сите подоцна станаа македонски кралеви: [[Александар II]], [[Пердика III]] и [[Филип II Македонски]].
6.163

уредувања