Разлика помеѓу преработките на „Теудерик IV“

Додадени 3.456 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(nova statija, додаден/изменет шаблон)
 
|signature =
}}
 
'''Теудерик IV''' ('''Теодорик''') роден во [[713]] починат во [[737]], бил крал на [[Франки]]те. Тој владеел од [[721]] до [[737]].
 
По смртта на неговиот татко [[Дагоберт III]], во 715, бил затворен во опатијата во [[Шел]], потоа во [[Шато-Тјери]].
Кога кралот [[Хилперик II (крал на Франките)|Хилперик II]] умрел без наследник во 721, [[Карло Мартел]] го повикал Теудерик IV, и го наместил на престолот.
Меѓутоа, во тек на целото негово владеење, Карло Мартел продолжува да ја има реалната извршна и законодавна моќ како негов [[мајордом]]. Теудерик IV не учествувал во ниедна битка за одбрана на границите на империјата.
 
По неговата смрт во 737, престолот на кралството на Франките останал празен сé до 743. Пипин Малиот потоа за крал го поставил [[Хилдерик III]], последниот меровиншки крал.
 
== Извори ==
 
- Поглавје 10 од "''Продолжение на хрониката на [[Фредегер]]''" (околу [[760]]) :
 
{{Цитат| Тогаш умре кралот Клотар. [[Карло Мартел |Карло]], преку посредници, ги прими [[Одо Аквитански|Одо]] и таканаречениот крал [[Хилперик II (Неустрија)|Хилперик]]. Овој дојде во [[Нојон]] и после кратко време, го снема од живите и од тронот: Умре откако владееше шест години. По неговата смрт на престолот го ставија кралот Теудерик, кој сега седи на кралскиот престол и има уште години за живеење'' [...].}}
 
== Види исто ==
* [[Генеалогија на Меровинзите]]
* [[Лажни Меровинзи]]
 
{{Меровинзи }}
 
{{Портал|Историја|Среден век|монархија}}
 
{{DEFAULTSORT:Thierry 04}}
[[Категорија:Личност од 8 век]]
[[Категорија:Средновековен монарх]]
[[Категорија:Крал на Франките]]
[[Категорија:Меровинзи]]
[[Категорија:Родени во 713]]
[[Категорија:Починати во 737]]
 
[[als:Theuderich IV.]]
[[bg:Теодорих IV]]
[[bs:Teodorik IV]]
[[ca:Teodoric IV]]
[[de:Theuderich IV.]]
[[en:Theuderic IV]]
[[es:Teodorico IV]]
[[fa:تئودریک چهارم]]
[[fi:Teoderik IV]]
[[gl:Teodorico IV, Rei franco]]
[[he:תאודריק הרביעי]]
[[hr:Teodorik IV.]]
[[hu:IV. Theuderich frank király]]
[[it:Teodorico IV]]
[[ja:テウデリク4世]]
[[ka:თოიდერიხ IV]]
[[ko:테우데리히 4세]]
[[la:Theudericus IV]]
[[nl:Theuderik IV]]
[[no:Teoderik IV]]
[[pl:Teuderyk IV (król Franków)]]
[[pt:Teodorico IV]]
[[ru:Теодорих IV]]
[[sh:Teodorik IV.]]
[[sr:Теудерик IV]]
[[sv:Theoderik IV]]
[[yo:Theuderic IV]]
5.394

уредувања