Разлика помеѓу преработките на „Занает“

Додадени 217 бајти ,  пред 9 години
с
c
с (Бот Додава: lb, jv, qu, bs, ta, ms, hu, et, id, el, simple, sa, pt, sk, ext, ast, sr, th, ca, gan, sl, fa, bg, hr, fur, lt, tl, an, gv Менува: en:Craft)
с (c)
 
Занаетчиите особено се концентрирале во [[Град|урбаните места]] и формирале [[еснаф]]и. Бидејќи занаетчиите постојано работеле со размена на добра (покрај нивната изработка), и тоа барало извесно ниво на [[образование|образованост]], во општествената [[хиерархија]] тие имале повисоко место од [[селанство]]то.
 
Занаетчиите биле нај доминантни производители на производи за широка потрошувачка пред [[индустриската револуција]].
 
За листа на занаети видете ''[[:Категорија:Занаети]]''.