Разлика помеѓу преработките на „Раул Гонсалес“

Додадени 1.455 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.2) (Бот Додава: sh:Raúl González)
{{Infobox football biography
{{Инфокутија за фудбалер
| име playername = Раул Raúl
| слика image = [[ПодатотекаFile:RaulRaúl GonzalezGonzález 10mar2007in Real Madrid 2009.jpg|200px225px]]
| целоcaption име = Raúl =González Раулas Гонзалезplayer Бланкоof [[Real Madrid]]
| изворноfullname име = Raúl González Blanco
| height = {{height|m=1.80}}<ref>{{cite web|url=http://www.schalke04.com/teams/team/7-raul.html |title=Raúl|publisher=FC Schalke 04|date= 1 September 2010 |accessdate=1 September 2010}}</ref>
| роден-датум = {{роден на|27|јуни|1977}}
| роден-држава cityofbirth = [[ШпанијаMadrid]]
| countryofbirth = [[Spain]]
| роден-град = {{роден во|Мадрид|}}
| currentclub = [[FC Schalke 04|Schalke 04]]
| висина = 180 (5 стапки и 11 инчи)
| позиција clubnumber = Напаѓач (FW)7
| dateofbirth = {{birth date and age|1977|6|27|df=y}}
| сегашен клуб = [[ФК Реал Мадрид]]
| position = [[Forward (association football)|Striker]]
| клуб-бројка = 7
| години youthyears1 = 1990-1992 <br /> 1992-1987–1990
| youthyears2 = 1990–1992
| клубови = [[ФК Атлетико Мадрид]] <br /> [[ФК Реал Мадрид]]
| мечови(голови)youthyears3 = <br /> 496 (211)1992–1994
| реп-годиниyouthclubs1 = [[San Cristóbal =de los 1996-Ángeles]]
| youthclubs2 = [[Atlético Madrid]]
| репрезентација = [[Национален фудбалски тим на Шпанија|Шпанија]]
| youthclubs3 = [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]]
| реп-мечови(голови) = 102(44)
| years1 = 1994
| years2 = 1994
| years3 = 1994–2010
| years4 = 2010–
| clubs1 = [[Real Madrid C]]
| clubs2 = [[Real Madrid Castilla|Real Madrid B]]
| clubs3 = [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]]
| clubs4 = [[FC Schalke 04|Schalke 04]]
| клуб-бројкаcaps1 = 7
| goals1 = 13
| caps2 = 1
| goals2 = 0
| caps3 = 550 <!-- DOMESTIC LEAGUE APPS ONLY!-->
| goals3 = 228 <!-- DOMESTIC LEAGUE GOALS ONLY!-->
| caps4 = 36 <!-- DOMESTIC LEAGUE APPS ONLY!-->
| goals4 = 14 <!-- DOMESTIC LEAGUE GOALS ONLY!-->
| nationalyears1 = 1994
| nationalyears2 = 1995
| nationalyears3 = 1995–1996
| nationalyears4 = 1996
| nationalyears5 = 1996–2006
| nationalteam1 = [[Spain national under-18 football team|Spain U18]]
| nationalteam2 = [[Spain national under-20 football team|Spain U20]]
| nationalteam3 = [[Spain national under-21 football team|Spain U21]]
| nationalteam4 = [[Spain national football team#Olympic Games|Spain Olympic]]
| nationalteam5 = [[Spain national football team|Spain]]
| nationalcaps1 = 2
| nationalgoals1 = 4
| nationalcaps2 = 5
| nationalgoals2 = 3
| nationalcaps3 = 9
| nationalgoals3 = 8
| nationalcaps4 = 4
| nationalgoals4 = 2
| nationalcaps5 = 102
| nationalgoals5 = 44
| pcupdate = 20:04, 13 August 2011 (UTC)
| ntupdate = 00:00, 6 September 2006(UTC)
}}
 
 
'''Раул Гонзалез Бланко''' (роден на [[27{{роден на|27|јуни]] [[|1977]]}} во [[{{роден во|Мадрид]]|}}), попознат како Раул е Шпански фудбалски напаѓач и моментално игра во [[Премиера (Ла лига)|Ла лига]] за [[ФК Реал Мадрид|Реал Мадрид]]. Тој ја има освоено Лигата на Шампиони дури 3 пати, а исто така е и најдобар стрелец во истата, со 64 гола. Раул е исто така најдобар стрелец во сите натпреварување во УЕФА со вкупно постигнати 66 гола.
 
== Клубска кариера ==