Николај I (Русија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 66 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Додава: tt:Николай I)
Нема опис на уредувањето
| опис=Император на Русија
| наставка=
| роден-дата= [[6{{роден на|6|јули]] [[|1796]]}}
| роден-место=[[Гатчина]], [[Руска империја]]
| починал-дата=[[2 март]]{{починал [[на|2|март|1855]]}}
| починал-место=[[{{починал во|Санкт Петербург]]}}, [[Русија]]
}}
'''Николај I Павловиќ''' ([[руски јазик|руски]]: ''Николай I Павлович'') бил [[император]] на [[Русија]] и [[кнез]] на [[Финска]] во периодот од [[1825]] до [[1855]] и [[цар]] на [[Полска]] од [[1825]] до [[1831]] година. Тој е син на [[Павле I (Русија)|Павле I]] и го наследил својот поголем брат [[Александар I (Русија)|Александар I]].