Разлика помеѓу преработките на „Пипин Малиот“

Додадени 14 бајти ,  пред 10 години
→‎Стекнување моќ: дополнување
(дополнување)
(→‎Стекнување моќ: дополнување)
Во Франкското кралство единството на кралството суштински било поврзано со кралската личност. Затоа Карломан, за да го осигура единството, на тронот го поставил Хилдерик, припадник на Меровинзите (743). Потоа во 747 Карломан или самиот одлучил или пак бил притиснат да оди во манастир. Ова ја оставило Франкија во рацете на Пипин како единствен мајордан на Палатата и како ''dux et princeps Francorum''.
 
Во времето на повлекувањето на Карломан, Грифо побегнал од својот затвор и fledпобегнал накај Војводатавојводата [[Одило од Баварија]], кој бил оженет со Хилтруда, сестрата на Пипин. Пипин го задушил бунтот кој го водел неговиот полубрат и успеал целосно да ги обнови границите на кралството.
 
После реорганиацијата на Франкија од страна на Карло Мартел, оној што ја имал титулата ''dux et princeps Francorum'' бил заповедник на кралската војска, а исто и административни обврски како мајордом на палатата, и особено командант на гардата која Карло Мартел почнал да ја оддржува година после Тулуз во 721.
5.406

уредувања