Разлика помеѓу преработките на „Ратко Младиќ“

Одземени 98 бајти ,  пред 8 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Ратка Младзіч)
|портрет=Evstafiev-ratko-mladic-1993-w.jpg
|занимање=Воен офицер, генерал
|познат=Бегалец од Меѓународниот суд за воени злосторства <br /> Командант на Војската на Република Српска
|battles=[[Battle of Dalmatia|Dalmatia]]<br />[[Bosnian War|Bosnia]]
|status=Unknown
}}
 
'''Ратко Младиќ''' ({{lang-sr|Ратко Младић}}), бил начелник на генерал-штабот на Војската на Република Српска, војска на босанските Срби, во текот на [[Граѓанската војна во БиХ]] од 1992-1995, а сегаво емоентот бегалец,затвореник баран одво [[Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна Југославија]] во Хаг, Холандија.
 
Младиќ претходно бил на повеќе високи функции во [[ЈНА]], а долго време (1965-1989) поминал и како висок офицер во третата армиска област на ЈНА со седиште во Скопје.<ref>{{цитирана веб страница|url=http://www.un.org/icty/transe5&18/960711IT.htm|title=International Criminal Tribunal for the Former Yugoslavia|publisher=UN|accessdate=2008-07-26}}</ref>