Разлика помеѓу преработките на „Георги Прванов“

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Georgi purvanovPurvanov-2.jpg|мини|Георги Прванов]]
 
'''Георги Седефчов Прванов''' ({{lang-bg|Георги Седефчов Първанов}}) е [[Политика|политичар]] од [[Бугарија]] и [[Претседател|претседател на Република Бугарија]], избран е на [[18 ноември]] [[2001]] г. Пред тоа бил претседател на [[Бугарска социјалистичка партија|Бугарската социјалистичка партија]].