Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Одземени 17 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
|calling_code = 688
}}
'''Тувалу''' е [[Полинезија|полинезиска]] [[островска нацијадржава]], лоцирана во [[Тихи Океан|Тихиот Океан]] на пола патполпат помеѓу [[Хаваи]]те и [[Австралија]], јужно од [[Екватор|Екваторотекваторот]] и во близина на [[Кирибати]].
 
Се состои од девет [[корал|корални]] [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалуански јазик]] значи "Осум стојат заедно". Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елиски Острови'''.