Разлика помеѓу преработките на „Машка ракометна репрезентација на Полска“

с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: {{Infobox National handball team | Name = Полска| Badge = | Nickname = ''бело-црвени, глади...)
 
с (Бот: козметички промени)
'''Машката ракометна репрезентација на Полска''' е националниот тим на [[Полска]] кој ја претставува државата на меѓународни [[ракомет]]ни турнири.
 
== Учества ==
=== ЛОИ ===
# [[Ракомет на Летните Олимписки Игри 1972|1972]] – 10- место
# '''[[Ракомет на Летните Олимписки Игри 1976|1976]] – 3-то место''' [[ImageПодатотека:Bronze medal.svg|15px]]
# [[Ракомет на Летните Олимписки Игри 1980|1980]] – 7-мо место
# [[Ракомет на Летните Олимписки Игри 2008|2008]] – 5-то место
 
=== Светско првенство ===
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1958|1958]] – 5-то место
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1967|1967]] – 12-то место
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1970|1970]] – 14-то место
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1974|1974]] – 4-то место
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1978|1978]] – 6-то место
# '''[[Светско првенство во ракомет за мажи 1982|1982]] – 3-то место''' [[ImageПодатотека:Bronze medal with cup.svg|15px]]
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1986|1986]] – 14-то место
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 1990|1990]] – 11-то место
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 2003|2003]] – 10-то место
# '''[[Светско првенство во ракомет за мажи 2007|2007]] – 2-ро место''' [[ImageПодатотека:Silver medal with cup.svg|15px]]
# '''[[Светско првенство во ракомет за мажи 2009|2009]] – 3-то место''' [[ImageПодатотека:Bronze medal with cup.svg|15px]]
# [[Светско првенство во ракомет за мажи 2011|2011]] – 8-мо место
 
=== Европско првенство ===
# [[Европско првенство во ракомет за мажи 2002|2002]] – 15-то место
# [[Европско првенство во ракомет за мажи 2004|2004]] – 16-то место
# [[Европско првенство во ракомет за мажи 2006|2006]] – 10-то место
# [[Европско првенство во ракомет за мажи 2008|2008]] – 7-мо место
# [[Европско првенство во ракомет за мажи 2010|2010]] – 4-то место
# [[Европско првенство во ракомет за мажи 2012|2010]] –
 
== Поврзано ==
* [[Ракомет]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.zprp.pl/ Полска Ракометна Федерација]
 
{{Европа по тема|Машка ракометна репрезентација на}}
 
[[CategoryКатегорија:Ракомет во Полска]]
[[CategoryКатегорија:Ракометни репрезентации|Полска]]
 
[[ar:منتخب بولندا لكرة اليد]]
170

уредувања