Разлика помеѓу преработките на „Кале (Алданци)“

Додадени 8 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|период2=
}}
'''Кале''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Алданци]]. Локалитетот претставува [[населба]] од [[хеленистичкото време]]. На највисокиот дел од локалитетот, по површината се среќаваат грамади од кршен камен и варов малтер, а поретко фрагменти од керамички садови. Поголема концентрација на подвижни наоди има на јужниот дел. Најдени се и бронзени монети од градот [[Пела]]. Наодите се чуваат во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и Музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Градиште (Алданци)|Градиште]] - римска населба;
* [[Алданци]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Алданци]]
170

уредувања