Разлика помеѓу преработките на „Во Селото (Бучин)“

с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: {{Инфокутија Археомак |име=Во Селото |слика= |опис= | lat_dir=N | lat_deg=41 | lat_min=24 | lat_sec=26 | lon_dir=...)
 
с (Бот: козметички промени)
|период2=
}}
'''Во Селото''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува [[осамен наод]] од [[римското време]]. Се наоѓа во приватен двор, каде се наоѓаат три стели од бел мермер. Донесени се од околината на селото, но не се знае точно од каде.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Даб (Бучин)|Даб]] - осамен наод од римско време;
* [[Кале (Бучин)|Кале]] - доцноантичка населба;
* [[Манастириште (Бучин)|Манастириште]] - хеленистичка и римска населба;
* [[Рид (Бучин)|Рид]] - хеленистичка населба;
* [[Бучин]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Бучин]]
170

уредувања