Разлика помеѓу преработките на „Кале (Бучин)“

Додаден 11 бајт ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
|период2=
}}
'''Кале''' е археолошки локалитет во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Локалитетот претставува утврдена [[населба]] од [[доцноантичкото време]]. Се наоѓа на 1,5 до 2 km јужно од селото, на [[надморска височина]] од 842 m, на зарамнето плато, каде се гледаат грамади од камен. По површината се среќаваат фрагменти од [[питоси]] и керамички садови. Најдени се и монети од [[Јустин II]] и [[Анастасиј]], како и монети од [[4 век|IV век]], кои се чуваат во [[Завод и Музеј - Битола|Заводот и Музеј]] во [[Битола]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Во Селото (Бучин)|Во Селото]] - осамен наод од римско време;
* [[Даб (Бучин)|Даб]] - осамен наод од римско време;
* [[Манастириште (Бучин)|Манастириште]] - хеленистичка и римска населба;
* [[Рид (Бучин)|Рид]] - хеленистичка населба;
* [[Бучин]];
* [[Список на археолошки локалитети во Крушевско]];
 
== Наводи ==
{{македонска археологија-никулец}}
{{Архео-Крушево}}
 
[[Категорија:Бучин]]
170

уредувања