Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Нема измена во големината ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Dirk_Nowitzki_2.jpg|мини|десно|180п170п|Дирк Новицки]]
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на {{роден на|19|јуни|1978}} {{роден во|Вирцбург|Германија}}) е германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на [[Далас Маверикс]] во [[НБА]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вирцбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на [[Милвоки Бакс]] во 1998 [[НБА Драфт]]от. Истиот ден беше трејдуван во тимот на [[Далас Маверикс]] каде игра и до денешен ден.<ref name=nbabio>[http://www.nba.com/playerfile/dirk_nowitzki/bio.html Дирк Новицки – Биографија], nba.com, accessed January 6, 2008</ref>