Разлика помеѓу преработките на „Август Фердинанд Мебиус“

с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
}}
 
'''Август Фердинанд Мебиус''' ([[герм.]] ''August Ferdinand Möbius'', {{роден на|17|ноември|1790}} – {{починал на|26|септември|1868}}) е [[Германија|германски]] [[математичар]] и [[астрономија|астрономски]] теоретичар.
 
Најпознат е по октривањето на [[Мебиусова лента|Мебиусовата лента]] - [[ориентабилност|неориентабилна]] дводимензионална површина која има само една страна кога е вметната во тридимензионален [[Евклидов простор]]. Оваа лента независно ја открил и [[Јохан Бенедикт Листинг]], и тоа во истиот период. Го открил и Мебиусовиот распоред (конфигурација), составен од два заемно впишани тетраедри. Мебиус бил првиот математичар што вовел [[хомогени координати]] во [[проективна геометрија|проективната геометрија]].
 
Заслужен е за многу математички идеи, вклучувајќи ги [[Мебиусова трансформација|Мебиусовите трансформации]] кои играат важна улога во проективната геометрија, и Мебиусовата трансформација на теоријата на броевите. Работејќи со [[теорија на броевите|теоријата на броевите]], ги осмислил важните математички идеи [[Мебиусова функција]] μ(''n'') и [[Мебиусова инверзија|Мебиусовата инверзија]]. Во областа на Евклидовата геометрија, Мебиус систематски изработил начин на означување на аглите и отсечките како метод на упростување на резултатите и нивно сведување на еден облик.<ref>Howard Eves, A Survey of Geometry (1963), стр. 64 (прераб. издание 1972, Allyn & Bacon, ISBN 02050322650-205-03226-5)</ref>
 
Мебиус е роден во [[Шулпфорта]], [[Саксонија-Анхалт]]. По мајчина линија е потомок на прочуениот црковен реформатор [[Мартин Лутер]].<ref>{{цитирана книга |last=Szpiro |first=George |title=Poincaré's Prize: The Hundred-Year Quest to Solve One of Math's Greatest Puzzles |year=2007|publisher=Plume|page=66 |isbn=978-0-525-95024-0}}</ref> Математиката ја изучувал кај истакнатиот математичар [[Карл Фридрих Гаус]] и [[Јохан Пфаф]]. Починал во [[Лајпциг]] во 1868, на возраст од 77 години.
* [http://gallica.bnf.fr/notice?N=FRBNF37268085 Gesammelte Werke vierter Band (v. 4)] (Leipzig : S. Hirzel, 1885)
 
== Занимливости ==
Во негова чест е именуван кратерот [[Мебиус (кратер)|Мебиус]] на [[Месечина]]та и [[астероид]]от „[[28516 Мебиус]]“.
 
 
== Надворешни врски ==
* {{MacTutor Biography|id=Mobius}}
* {{MathGenealogy|id=35953}}
* [http://www.genealogy.ams.org/id.php?id=35953 А. Ф. Мебиус] - Математичка генеалогија {{en}}
* [http://youtube.com/watch?v=JX3VmDgiFnY Визуелен приказ на Мебиусовите трансформации] (со пишани објаснувања) - [[YouTube]] {{en}}
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Мебиус, Август Фердинанд}}
 
[[Категорија:Германски математичари]]
[[Категорија:Математичари од 19 век]]
170

уредувања