Разлика помеѓу преработките на „Лујџи Пирандело“

Додадени 620 бајти ,  пред 10 години
+ содржина
(+ врски и слика и категории)
(+ содржина)
| awards ={{awd|[[Нобелова награда за литература]]|1934}}
}}
'''Луиџи Пирандело''' ([[Агриџенто]], {{роден на|28|јуни|1867}} - [[Рим]], {{починал на|10|декември|1936}}), италијански писател, драматург и поет. Меѓу најзначајните негови дела се драмите „Шест„[[Шест лица вого потрагабараат по писателот“писателот]]“, „Хенри IV“ , "Секој на свој начин" и романите „Покојникот Матија Паскал“ и "Еден, ниеден и сто илјади".
 
Добитник е на [[Нобелова награда|Нобеловата награда]] за литература во [[1934]] година. Починал во Рим во 1936 година.
 
==За творештвото==
Луиџи Пирандело го превртил традиционалниот однос на театарот и стварноста. Во драмата „[[Шест лица го бараат писателот]]“, сцената се претвора во место каде се случува вистинскиот живот. Како [[Марсел Пруст]], така и Пирандело тврди дека уметноста е повредна од животот, и дека смислата на животот постои само во уметноста.
 
==Наводи==