Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Додадени 108 бајти ,  пред 9 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
'''Ана Елеонор Рузвелт''' (се изговара / ɛlɨnɔr roʊzəvɛlt /; {{роден во|11|октомври|1884}} - {{починат на|7|ноември|1962}}) била [[Првата Дама на САД]], [[1933]]-[[1945]]. Таа ја поддржала Њу Дил политиката на нејзиниот сопруг, [[Франклин Делано Рузвелт]], и станала поборник за граѓански права. По смртта на нејзиниот сопруг во [[1945]] година, Рузвелт продолжи да биде меѓународна авторка, говорничка, политичарка, и активистка за [[New Deal coalition|Њу Дил коалицијатa]].Таа работеше на подобрување на статусот на вработените жени, и покрај тоа што се спротивставуваше на амандманот за еднакви права, бидејќи таа веруваше дека тоа негативно ќе влијае на жените.
 
Во 1940 година, Рузвелт беше еден од ко-основачите на [[" Freedom House"]] и го поддржа формирањето на [[United Nations| Обединетите нации]]. Рузвелт ја основа асоцијацијата на ОН на САД во 1943 за да обезбеди поддршка за формирањето на ОН. Таа беше делегат во Генералното собрание на ОН од 1945 и 1952 година, работа за која што беше назначена од претседателот Хари С.Труман и потврдено од страна на Сенатот на САД. Во нејзиното време во Обединетите нации таа претседаваше со комисијата, која подготви и усвои Универзалната декларација за човекови права. Претседателот Труман ја нарече "Првата дама на светот" во чест на нејзините достигнувања за човековите права.
 
Активна во политиката во остатокот од својот живот, Рузвелт претседаваше во администрацијата на преседан комитетот на [[John F. Kennedy|Џон Ф. Кенеди]] која помогна да започне вториот бран на феминизам, на претседателската Комисија за статусот на жените. Во 1999 година, таа беше рангирана во првите десет на листата на Галуп помеѓу луѓето на кои најмногу им се восхитуваат во 20 век.
 
 
== '''Личен живот''' ==
 
=== '''Ран живот''' ===
Рузвелт имала приватни часови и, на возраст од 15, со охрабрување од сестрата на нејзиниот татко, нејзината тетка "''Bamie''", семејството одлучило да ја испрати на ''Allenswood'' академија, приватно завршно училиштето надвор од Лондон, Англија. Директорката, Мари Сувестре, била забележителен феминистички едукатор и барала да се создаде независно размислување кај овие млади жени во нејзиниот набој. Елинор научила да зборува течно француски и стекнала самодоверба. Нејзиниот прв братучед Корин Робинсон, чиј прв мандат во ''Allenswood'' се поклопувал со последниот на Елеонор, рекол дека кога таа пристигнала во училиштето, Елеонор била "сè". Таа подоцна ќе учи во новото училиште во 1920 .
 
=== '''Бракот и семејниот живот''' ===
 
 
 
Истата година Рузвелт се сретнала со петти братучед на нејзиниот татко, Франклин Делано Рузвелт, и била пресреќна кога 20-годишниот студент на [[Harvard University|Универзитетот Харвард]] покажал љубов кон неа. По приемот во Белата куќа и вечерата со својот вујко, претседателот Теодор Рузвелт, на Нова Година, 1903, започнало додворувањето од Френклин на Елеонор. Таа подоцна го носела Френклин со неа заедно во бедни ефтини станови, на патувања низ кои длабоко се променил затскриениот млад човек.
Во ноември 1904 година,тие се венчаа, иако венчавката не беше најавена до 1 декември, 1904, на инсистирање на мајка му на Френклин, [[Sara Delano Roosevelt| Сара Делано Рузвелт]]. Таа се спротивстави на заедницата. "Знам колкава болка сум ви предизвикал", и напиша Френклин на неговата мајка за неговата одлука. Но, додаде тој, "Знам за сопствената мисла, и тоа го знам долго време, и знам дека јас никогаш не би можел да размислувам поинаку." Сара го зеде својот син на крстарење во 1904 година, надевајќи се дека раздвојувањето би ја уништило романсата, но Френклин и се вратил на Елинор со обновена страст. Датумот на свадбата беше погоден за претседателот Рузвелт, кој се согласи да ја даде невестата. Присуството на нејзиниот вујко фокусираше национално внимание на свадбата.
 
Рузвелт,на 20 години,се омажи со Френклин Рузвелт, 23 години, нејзиниот петти братучед откако се одродија, на 17 март 1905 година (St. Patrick's Day), во соседната куќа лепенка на г-ѓа Елизабета Ливингстон Ludlow и нејзината ќерка, Сузан "роднината Сузи" парохијата во Њу Јорк. Отецот Д-р Endicott Peabody, зетот на директорката на [[Groton School|Гротон училиштето]],ги вршеше услугите. Парот помина прелиминарен меден месец од една недела во Хајд Парк,и тогаш постави домаќинство во еден стан во Њујорк. Тоа лето тие отидоа на нивниот формален меден месец, три месеци турнеја низ Европа.
 
 
=== '''Односот со свекрвата''' ===
 
 
[[ImageПодатотека:Eleanor roosevelt & sara delano roosevelt 1908.jpg|thumb|Рузвелт и нејзината идна свекрва [[Sara Roosevelt|Sara Delano Roosevelt]] in 1904]]
Рузвелт имаше спорен однос со нејзинта надмоќна свекрва, Сара Делано Рузвелт. Долго пред Елеонор да се вљуби во нејзиниот иден сопруг и далечен роднина, таа веќе имала односи со Сара, како еден далечен, но крајно ангажиран братучед, со кого таа се допишувала. Иако тие имаа тешка врска, Сара искрено сакала да и биде мајка на Елеонор и правеше се најдобро пред и за време на бракот за да се исполни оваа улога. Сара имаше свои причини за обид да се спречи нивниот брак и историчарите продолжуваат да разговараат за нив. Историчарите исто така имаат широко дивергентни мислења во врска со бенефициите и недостатоците на овој однос.
Од перспектива на Сара, Елеонор е релативно млада и неискусна и и недостига поддршката од мајка. Сара чувствуваше дека таа има многу што да ја научи нејзината снаа, за она што младата жена треба да знае. Елеонор, понекогаш негодувајќи ја природата на надмоќната Сара, сепак, високо го ценеше мислењето во раните години на нејзиниот брак се додека не си разви искуство и доверба од школата на брачните "''тешки удари''". Историчарите продолжуваат да ги проучувааат причините зошто Елеонор дозволуваше Сара да доминира во нивните животи, особено во првите години од бракот. Приходот на Елеонор беше повеќе од половина од оној на нејзиниот сопруг, кога тие се венчаа во 1905 година и парот можеше да живее релативно луксузно и без финансиската поддршка од Сара.
 
 
=== '''Тензиите со "Рузвелтовиот залив Oyster"''' ===
 
 
Иако Рузвелт беше секогаш во добри односи со нејзиниот вујко, Теодор Рузвелт, [[pater familias]] на ''Рузвелтовиот залив Oyster'', како што беше позната Републиканската гранка на семејството, таа често се наоѓаше во расчекор со својата најстара ќерка, Алис Рузвелт. Теодор бараше во однесувањето на Елеонор да биде далеку поодговорна, социјално прифатлива и да има поголема соработка, на кратко,да биде повеќе "''Rooseveltian"'' од онаа убава, многу фотогенична, но бунтовна и препуштена сама на себе Алис, на што тој ќе праша, "Зошто не може да биде повеќе како "братучеда и Еленор '?" [оригинално истражување?] Овие рани искуства ги поставија основите на доживотните несогласувања меѓу двете високо профилни братучедки. Иако другарската врска на младата Алис со Френклин за време на Првата светска војна во Вашингтон се уште е објект на љубопитност кај научниците, и Еленор и нејзините односи со Алиса и другите ''Oyster Bay Roosevelts'' ќе бидат влошени со проширувањето на политичкиот јаз меѓу Хајд Парк и ''Oyster'' Смејниот залив, кога и политичката кариера на Френклин Д. Рузвелт ќе почне да се нарушува. Во 1924 година, Еленор водеше кампања против нејзината братучетка, во Њујорк губернаторскиот кандидат Теодор Рузвелт Џуниор, и придонесе за неговата загуба и ново заострување на односите меѓу двете Рузвелтови семејства.
 
Алис често беше домаќин на вечери во нејзиниот дом во Вашингтон, каде што таа ја промовираше врската меѓу Франклин и [[Lucy Mercer|Луси Мерсер ]] . Алис ќе ги поканеше и Франклин и Луси да вечераат, особено кога Елеонор беше надвор од градот. Алис мора да ја осетила таа тајна одмазда. "Тој заслужи добро да го поминува времето", Алиса еднаш рече на FDR, покрај се ",тој беше оженет за Елеонор."
 
Тоа,значи, Алис не беше особено вљубена со FDR или, таа го опиша како Френклин "мешавина две третини и една третина Елеонор ". Кога Френклин беше инаугуриран за претседател во 1933 година, Алис беше поканета да присуствува заедно со своите браќа, и ''Archie Kermit''. Кога Елеонор Рузвелт почина во 1962 година, нејзината братучетка Ethel Дерби напиша дека таа нема да присуствува на погребот на г-ѓа Рузвелт, бидејќи не ја сака.
 
 
=== '''Аферите на Френклин и односите со Елеонор''' ===
 
 
И покрај среќниот почеток и интензивната желба на Рузвелт да биде полна со љубов и сакана жена, нивниот брак речиси се распадна со аферата на Френклин со неговата секретарка Луси Мерсер (подоцна Луси Мерсер Rutherfurd). Кога Елеонор дознала за аферата од писмата на Мерсер, која таа ги открила во куферите на Френклин во септември 1918 година, била донесена во очај и само-укор. Таа му кажала на Френклин дека ќе инсистира на развод, ако тој не стави веднаш крај на аферата. Тој знаеше дека разводот нема добро да се одрази врз неговото семејство, па така тој ја заврши врската.
[[ImageПодатотека:Eleanor Roosevelt with Fala 2.jpg|thumb|left|Roosevelt and [[Fala (dog)|Fala]],Кучето на Рузветови за времето во [[Белата Куќа]]]]
Сара толку посакувала тој да се разведе што дури предупредила дека може да го остави без наследство нејзиниот син. Корин Робинсон, и [[Louis McHenry Howe|Луј Mchenry Хоу]], политичките советници на Френклин, исто така биле влијателни во убедувањето Елеонор и Френклин да го спасат бракот за доброто на децата и политичката кариера на Френклин. Идејата беше поради тоа што Мерсер беше католик,и таа никогаш не би се омажила со разведен протестант. Нејзините роднини велат дека таа била сосема подготвена да се омажи со Френклин. Семејството на нејзиниот татко било епископско и нејзината мајка била разведена. Додека Френклин се согласил никогаш повеке да не се гледаат со Мерсер повторно, таа почнала да го посетува во 1930-тите години и била со Френклин во топла [[Warm Springs, Georgia|Спрингс, Џорџија]], кога умрел на 12 април 1945 година.
 
Во 1933 година, Рузвелт имаше многу блиски односи со [[Lorena Hickok|Лорена Hickok]], новинарка која беше активна во текот на кампањата и раните денови на администрацијата на Рузвелт и ги насетуваше нејзините незадоволства, кои траеја во нејзините рани години во Белата куќа. На денот на инаугурација на сопругот на Елеонор, таа го носеше сафир прстенот што Hickok и го имаше дадено.
Подоцна, кога нивната преписка беше објавена,стана јасно дека Рузвелт ќе пишува ласкања како "Сакам да ги ставам рацете околу вас и сакам бакнеж на аголот на устата." Не е познато дали мажот бил свесен за врската, која научникот ''Lillian Faderman'' ја потврди како лезбијска поврзаност. Hickok со Рузвелт беше предмет на многу шпекулации, но сеуште не е утврдено дали двајцата биле романтично поврзани.
[[ImageПодатотека:Magsaysay Roosevelt.jpg|thumb|Рузвелт со Претседателот [[Ramon Magsaysay]]
Рузвелт, исто така, имаше блиски односи со водник во државната Њујоршка Полиција, Ерл Милер, кој и беше доделен од нејзиниот сопруг како нејзин телохранител. Пред тоа, Милер беше личен телохранител на Ал Смит и беше запознаен со Френклин од Првата светска војна, Милер беше спортист и беше во средна категорија боксерски шампион на Морнарицата, како и член на Американскиот олимписки тим во Антверпен игрите во 1920 година.
 
 
 
== '''Јавниот живот пред Белата куќа''' ==
 
 
 
 
== '''Првата дама на САД (1933-1945)''' ==
 
 
 
 
== '''Рузвелт и медиумите''' ==
 
 
 
 
== '''Втората светска војна''' ==
 
 
Во 1941 година, Рузвелт, [[Wendell Willkie| Вендел Willkie]], и другите Американци беа загрижени за заканите кон демократски воспоставениот Фридом хаус. Откако САД влегоа во Втората светска војна, таа беше активна на Домашен терен, ко-претседавач на националниот комитет за цивилна одбрана, со градоначалникот на Њујорк ''Ла Гвардија Fiorello Х'' и често во беше во посета на цивилните и воените центри за зајакнување на моралот во војната.
 
Елеонор Рузвелт гласно беше против нејзиниот сопруг за потпишувањето на Извршната наредба 9066 што интернираше илјадници Американци со јапонско потекло.
 
Во 1943 година, Рузвелт бил испратена на едно патување во Јужниот Пацифик, во сцена на големи битки против јапонците. Патувањето стана легенда, нејзината цврстина во трпеливоста при посетата на илјадници повредени лица преку милји во болниците предизвикуваше чудење, дури и [[Admiral Halsey|адмиралот Halsey ]] , кој се спротивставуваше на нејзината посета на почетокот,подоцна ги искажа неговите пофалби.Републиканското лице инсистираше со колегата дека тој и другите војници, кои би се сретнале со таа топлина со задоволство ќе го отплатат тоа и покрај негодувањето на цивилите за бензин и гуми дека нејзината посета била трошок.
 
Со желба за подобрување на односите со другите земји во западната хемисфера, Рузвелт тргна на турнеја низ виорот на земјите од Латинска Америка во март 1944 година. За посетата,која ќе опфаќа голем број на народи и ќе ги вклучува илјадниците воздушни милји, таа и даде на американската влада во сопственост C-87A авиони, Почесните II, и ВИП-транспортен авион кој првично беше изграден за да го носи својот сопруг во странство . По разгледувањето на лошата безбедност на тој тип на авион (голем број од нив или се лесно запаливи или се урнаа за време на војната), Тајната служба забрани користење на авионот за патување на претседателот,дури и за патувања со кратко траење, но беше одобрена употребата од Првата дама.
 
 
Рузвелт особено нудеше повеќе можности за поддржување на жените и Афро-Американците, особено [[Tuskegee Airmen|Tuskegee Airmen ]] во успешниот обид да стане првиот црн борбен пилот. Таа ја посети Tuskegee авијацијата, Напредното Летечко училиште во Алабама, а на нејзино барање, замина со црн студент пилот за повеќе од еден час, што имаше голема симболична вредност и донесе видливост на обука за пилоти во ''Tuskegee'' програма. Таа, исто така договори состанок во Белата куќа во јули 1941 година за претставниците на летот од Tuskegee училиштето, за да се изјаснат за нивните причини за поголемата поддршка од воената единица во Вашингтон. Рузвелт беше силен поборник на [[Morgenthau Plan|Моргентау планот]] да се де-индустриализира Германија во повоениот период, и во 1946 година беше еден од ретките истакнати поединци да остане членка на кампањата група која лобираше за мир во Германија.
 
== '''Години после Белата куќа''' ==
 
 
 
 
=== '''Обединетите нации''' ===
 
 
Во 1945 година, американскиот претседател [[Harry S. Truman| Хари С. Труман]] ја назначи Рузвелт како делегат на [[United Nations General Assembly|Генералното собрание на ОН]]. Во април 1946 година, Рузвелт стана првиот претседател на претходната [[United Nations Commission on Human Rights|комисија на Обединетите нации за човекови права]]. Таа остана претседавач кога Комисијата беше формирана на трајна основа, во јануари 1947 година. Таа одигра инструментална улога, заедно со Рене Cassin, Џон Питерс Хемфри и други, во изработка на [[Universal Declaration of Human Rights|универзалната декларација за човековите права]] (УДЧП). Во ноќта на 28 септември 1948 година, Рузвелт зборуваше во име на Декларацијата нарекувајќи го "меѓународната Магна Карта на целото човештво". Декларацијата беше усвоена од Генералното собрание на 10 декември 1948 година. Гласањето на Генералното собрание беше едногласно, освен за осум воздржани од 8 земји (Byelorussian SSR, Чехословачка, Полска, Украина ССР, СССР, како и Југославија, Јужна Африка и Саудиска Арабија),што беше исклучок на импликациите од Декларацијата за слобода на поединецот. [се бара извор] Рузвелт, исто така, послужи како прв [[United States Representative to the United Nations Commission on Human Rights|претставник на САД во Обединетите нации,на Комисијата за човекови права]] и остана на таа позиција до 1953 година, дури и откако се повлече како претседател на Комисијата во 1951 година.
Во 2008 година, плакета по повод движечка сила ЕР во креирањето и донесувањето на УДЧП, беше отворена од страна на Швајцарскиот сојузен советник, Мишелин Калми-Реј во Женева. Оваа "Магна Карта на нашето време" беше најголемиот успех на ЕР - за што таа воспостави заеднички стандарди помеѓу делегатите кои имале различни државни системи, филозофии, религии, култури и економските нивоа.
 
 
 
=== '''Односите со Католичката црква''' ===
 
 
 
 
=== '''Поствоена политика''' ===
 
 
Во доцните 1940-ти, Рузвелт беше повикувана за политичката функција од страна на демократите во Њу Јорк и во целата земја.
На прво бев изненадена што некој треба да мисли дека јас би сакала да се кандидирам за функцијата, или дека сум бил сремена за одржување канцеларија. Тогаш сфатив дека некои луѓе чувствуваат дека треба да се научи нешто од мојот сопруг во сите години кога тој беше во јавниот живот! Тие исто така знаеа дека имав го истакнато фактот дека жените треба да ја прифатат одговорноста како граѓани. Слушнав дека јас сум во понудените на номинацијата за гувернер или за САД Сенатот, во мојата држава, па дури и за заменик-претседател. , А некои особено духовити души напишаа и сугерираа да јас се кандидирам како првата жена претседател на САД! Едноставната вистина е дека сум имала пополнетост на јавниот живот на помалку или повеќе стереотипен вид.
[[ImageПодатотека:Eleanor Roosevelt Frank Sinatra.jpg|thumb|left|Рузвелт со [[Frank Sinatra]] in 1960]]
Во 1948 година во кампањата, таа беше наметната од страна на некои како идеален кандидат за претседателот Труман. Во Северна Дакота членка на демократскиот Централен комитет усвои резолуција во 1947 година со која се бара замена Труман-Рузвелт, и кога Труман беше запрашан дали би го разгледал тоа, тој одговори: "Зошто, секако, се разбира ... Што очекувате да речам на сето тоа? "Сепак, Рузвелт ги отфрли жалбите и инсистираше на тоа дека нема интерес за изборната политика. Нејзиниот син [[James Roosevelt|Џејмс Рузвелт ]] подоцна ќе каже,дека таа го одби отворањето ", бидејќи се плашеше од тоа."
 
Во 1954 година, Tammany салата шефот [[Carmine DeSapio|Кармин DeSapio]] го порази синот на Рузвелт, Франклин Делано Рузвелт Џуниор, во текот на Њујорк јавните обвинителски избори. Рузвелт растекји се повеќе се гадеше од политичките случувања со DeSapio преку останатиот дел од 1950-тите. Конечно, таа ќе се приклучи со своите стари пријатели Херберт "Леман брадерс" и Томас Finletter за формирањето на Њујорк комитетот за демократски гласачи, група посветена на зајакнување на демократскиот процес, од спротивната реинкарнација на Tammany DeSapio. Нивните напори беа успешни на крајот, и DeSapio беше соборен од власта во 1961 година.
 
 
== '''Почести и награди''' ==
 
 
Рузвелт добил 48 [[honorary degrees| почесни дипломи]] за време на нејзиниот живот. Нејзиниот прв, докторат на Хуманитарното писмо или D.H.L. на 13 јуни 1929 година, исто така беше прва почесна диплома доделена од Расел Sage колеџ во Троја, Њујорк. Нејзината последна беше еден докторат на закони, LL.D. диплома доделена од она што сега е Кларк Атланта Универзитетот, во јуни 1962 година.
 
Во 1958 година, Folkways рекордс објави албум на Рузвелт за нејзиниот документарен филм за Декларацијата на Обединетите Нации за човекови права. Една деценија подоцна, таа и беше награда доделена од Обединетите нации за човекови права. Имаше неуспешна кампања за доделување како постхумен добитник на Нобеловата награда за мир, но сепак, постхумната номинација никогаш не се смета за доделување.
Рузвелт беше првата прва дама на САД која успеа да добие почесно членство во Алфа Капа Алфа Sorority Incorporated, првиот и најстар женски клуб во колеџ во светот за афро-американските жени.
 
== '''Подоцнежниот приватен живот''' ==
 
[[ImageПодатотека:FDR Grave.JPG|thumb|лево|гробот на Еленор и Френклин во Rose Garden во [[Springwood Estate]].]]
По смртта на Френклин во 1945 година, Елеонор се пресели од Белата куќа во [[Вал-Kill куќата|Val-Kill Cottage]] во Хајд Парк, Њујорк, каде живееше до крајот на својот живот.
 
 
 
== '''Смртта''' ==
 
 
 
 
== '''Спомен на Елеонор Рузвелт''' ==
 
Споменикот на Рузвелт, посветен во 1996 година, беше изграден на јужниот крај на Њујорк Риверсајд парк, на аголот на улицата на 72 место и Риверсајд драјв. Бронзената статуа на Рузвелт во центарот на кружен кревет е главната карактеристика на споменикот. Околните Гранит тротоари се испишани со резиме на нејзините постигања, и еден цитат од нејзиниот говор во 1958 во Обединетите нации каде се залагаше за универзалните човекови права. Скулпторот беше Пенелопа Џенкс, пејзажни архитекти беа Брус Кели и Дејвид Varnell;а архитект беше [[Michael Middleton Dwyer|Мајкл Мидлтон Дваер]].
{{Commonscat|Eleanor Roosevelt}}
 
* [http://www.whitehouse.gov/history/firstladies/ar32.html White House Biography of Eleanor Roosevelt]
 
* [http://www.ervk.org/index.htm The Eleanor Roosevelt Center at Val-Kill]
 
* [http://www.fdrlibrary.marist.edu/ Franklin D. Roosevelt Presidential Library and Museum]
 
* [http://www.firstladies.org/ National First Ladies' Library]
 
* [http://www.feri.org The Franklin and Eleanor Roosevelt Institute]
 
* [http://www.nps.gov/elro Eleanor Roosevelt National Historic Site (Val-Kill Cottage)]
 
* [http://www.gwu.edu/~erpapers/ The Eleanor Roosevelt Papers Project (including over 8000 of her "My Day" newspaper columns, as well as other documents and audio clips)]
 
* [http://www.nps.gov/history/NR/twhp/wwwlps/lessons/26roosevelt/26roosevelt.htm ''First Lady of the World: Eleanor Roosevelt at Val-Kill,'' a National Park Service Teaching with Historic Places (TwHP) lesson plan]
 
* [http://www.teddyroosevelt.com TeddyRoosevelt.com: Information about Eleanor and her favorite uncle, President Theodore Roosevelt.]
* [http://newdeal.feri.org/er/er09.htm Some of My Best Friends Are Negro]: Mrs. Roosevelt and her views on race.
 
* [http://www.gwu.edu/~erpapers/abouteleanor/erbiography.cfm Online Biographical Sketch at George Washington University's Eleanor Roosevelt archival papers site]
 
* [http://www.americanrhetoric.com/speeches/eleanorrooseveltdeclarationhumanrights.htm Text and Audio of Eleanor Roosevelt's Address to the United Nations General Assembly]
* [http://libx.bsu.edu/collection.php?CISOROOT=%2FElRoos Audio, photographs and transcript documenting Eleanor Roosevelt's speech to a convocation in Assembly Hall at Ball State Teachers College] (now Ball State University) in Muncie, Indiana
 
* [http://www.pbs.org/wgbh/amex/eleanor/ ''American Experience: Eleanor''] web site for documentary program, including 28 ''My Day'' columns and excerpts from her FBI file
 
* [http://select.nytimes.com/gst/abstract.html?res=F60D1FF83454157B93CAA9178AD95F468685F9 "Mrs. Roosevelt dies at 78", New York ''Times'' obituary, November 8, 1962.]
 
* [http://www.trumanlibrary.org/eleanor/ The Truman Library's collection of correspondence between Eleanor Roosevelt and President Harry S. Truman.]
 
* [http://www.archive.org/details/thisismyhistory008124mbp ''This Is My Story'' by Eleanor Roosevelt. (Her 1937 autobiography)]
 
* [http://www.nps.gov/roca/ Roosevelt Campobello International Park website]
 
* [http://www.folkways.si.edu/albumdetails.aspx?itemid=1039/ ''Human Rights: A Documentary on the United Nations Declaration of Human Rights by Eleanor Roosevelt (1958)''] at Smithsonian Folkways
 
* [http://www.folkways.si.edu/albumdetails.aspx?itemid=1048/ ''But the Women Rose, Vol.2: Voices of Women in American History (1071)''] at Smithsonian Folkways
 
* [http://www.hrc.utexas.edu/multimedia/video/2008/wallace/roosevelt_eleanor.html Eleanor Roosevelt] interviewed by Mike Wallace on ''The Mike Wallace Interview'' November 23, 1957
 
*[http://www.erooseveltudhr.org Celebrate ER's legacy of the UDHR]
 
[[Категорија:Први дами на САД|Рузвелт, Елинор]]
 
* [http://www.erooseveltudhr.org Celebrate ER's legacy of the UDHR]
{{s-start}}
 
 
{{s-end}}
 
[[Категорија:Први дами на САД|Рузвелт, Елинор]]
 
[[ar:إليانور روزفلت]]
170

уредувања