Разлика помеѓу преработките на „Mozilla Firefox“

Додадени 18 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
| website = {{URL|http://www.firefox.com}}
}}
'''Mozilla Firefox''' („Огненаво превод „огнена лисица“,; ''[[македонски јазик|мак. изг.]]'' [мозила фаерфокс]) e популарен [[веб прелистувач]] којшто спаѓа во категоријата на [[слободен софтвер]], или [[софтвер со отворен код]]. Некои од можностите на Firefox се: прелистување со јазичиња, блокирање на несакани скокачки прозорци, активни обележувачи, интегрирано пребарување со [[Google]] или било кој друг сличен сервис кој ќе го додадете и огромен број на проширувања кои можете сами да ги инсталирате за да го прилагодите Firefox на своите потреби.
 
Firefox работи на оперативните системи [[Windows]], [[Linux]] и [[Mac OS X]]. Mozilla Firefox овозможува брзо и безбедно прелистување по интернет.
Анонимен корисник