Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

с
Бришење на "AAlexandrov.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Jcb поради: Per [
с (Бот Додава: pt:Alexander Vasilyevich Alexandrov)
с (Бришење на "AAlexandrov.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Jcb поради: Per [)
 
[[Податотека:AAlexandrov.jpg|мини|десно|200п|Александров во воена униформа]]
[[Податотека:Loktionov Aleksandrov Dunajevskij Pokrass Moskvin.jpg|мини|десно|250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В. Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
'''Александар Василевич Александров''' ([[рус.]] ''Александр Васильевич Александров''), ({{роден на|13|април|1883}} — {{починал на|8|јули|1946}}) е [[Русија|руски]] и [[СССР|советски]] композитор, основач на [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и автор на [[химна]]та на [[СССР]], а од 2001 г. и [[химна на Русија]] (со друг текст). Бил доктор на науки по уметност и предавал како редовен професор на [[Московски конзерваториум|Московскиот конзерваториум]]. Прогласен е за [[Народен уметник на СССР]] и лауреат на [[Сталинова награда|Сталиновата награда]].<ref>[http://ensemble-aleksandrova.ru/index.php?id=42 Ансамбл „Александров“: Биографија на А.В. Александров] {{ru}}</ref>