Британско кралско семејство: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ред 1:
[[Податотека:Roy-fam-2007.jpg|десно|400п|мини|Речиси сите членови на британското кралско семејство во 2007]]
'''Британското кралско семејство''' е група луѓе во блиско сродство со [[Британски монарх|британскиот монарх]]. Иако не постои строга правна дефиниција за тоа кој може да биде член на ова семејство [http://www.heraldica.org/faqs/britfaq.html#p2-2], и разни списоци вклучуваат разни луѓе, оние што се [[ословување|ословуваат]] како [[Височество|Негово или Нејзино Височество (Н.В.)]] или [[Негово Кралско Височество|Негово или Нејзино Кралско Височество (Н.К.В.)]] се сметаат за членови. Во овие спаѓаат:
* [[Британски монарх|Британскиот Суверен]] ([[Монарх|крал]] или [[Монарх|кралица]])
Ред 88:
[[Категорија:Европски кралски династии]]
[[Категорија:Кралски семејства]]
[[Категорија:Британска култура|Кралско семејство]]
 
[[bg:Британско кралско семейство]]