Список на холандски монарси: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Ова е '''список на монарси (кралеви и кралици) на Холандија''' ([[хол.]] ''Koningen der Nederlanden'') од основањето на холандската [[монархија]] ([[1815]]) па сè до денес.
 
==[[Оранска династија]]==
|| '''[[Беатриса (кралица на Холандија)|Беатриса]]'''
|| [[30 април]] [[1980]]
|| <center>—</center>
||
|| досега: {{изминато време|1980|04|30}}
|| {{роден на и возраст|1938|01|31|df=y}}