Разлика помеѓу преработките на „Јохан Бајер“

Додадени 10 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Јохан Бајер''' ([[герм.]] ''Johann Bayer''), ([[1572]] – [[7 март]] [[1625]]) е [[Германија|германски]] [[правник]] и [[астрономија|астрономски]] картограф. Роден е во 1572 г во Рајн, [[Баварија]]. Во 1592 запишал философски студии во [[Инголштат]], а подоцна се преселил во [[Аугсбург]] и станал правник. Таму почнал да ја изучува и практикува астрономијата. Во 1612 станал правен советник на градската управа на Аугсбург. Починал во 1625.
 
Бајер е најпознат по неговиот [[ѕвездена карта|ѕвезден атлас]] „[[Уранометрија]]“ (''Uranometria'', 1603), што претставува првиот [[атлас]] на сета [[небесна сфера]].<ref>Asimov, ''Asimov's Biographical Encyclopedia of Science and Technology'', II преработено издание</ref> Во него вовел нов систем на означување на ѕвездите, подоцна наречен „[[Бајерово означување]]“. Во делото се вклучени 12 нови соѕвездија од јужниот крај на небото што не им биле познати на грчкитестарогрчките и римските астрономи.
 
Во негова чест е именуван кратерот [[Бајер (кратер)|Бајер]] на [[Месечина]]та.