Разлика помеѓу преработките на „Паоло Веронезе“

Додадени 425 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: fr:Paolo Veronese)
с
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|''[[Гозбата во Левиевиот дом]]'' (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|''[[Семејството на Дариј пред Александар]]'' (1570)]]
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|''[[Гозбата во Левиевиот дом]]'' (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
'''Паоло Веронезе''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Paolo Veronese''), ([[1528]] – {{починал на|19|април|1588}}) бил важен [[Венеција|венецијански]] [[Ренесанса|ренесансен]] [[сликар]]. Родено име му било '''Паоло Каљиари''' или '''Паоло КалиариКалијари''' (''Paolo Cagliari'' или ''Paolo Caliari'')<ref>Rearick, W. R.: ''The Art of Paolo Veronese 1528–1588'', стр. 20. National Gallery of Art, 1988. На неговата прва позната слиак е потпишан како „P. Caliari F.“ - ова е присвоено презиме, бидејќи по сите наоди може да се заклучи дека неговите родители немале презиме.''</ref>. Го завикале „Веронезе“ бидејќи родум бил од [[Верона]].
[[Податотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|''[[Семејството на Дариј пред Александар]]'' (1570)]]
'''Паоло Веронезе''' ([[Италијански јазик|италијански]]: ''Paolo Veronese''), ([[1528]] – {{починал на|19|април|1588}}) бил важен [[Венеција|венецијански]] [[Ренесанса|ренесансен]] [[сликар]]. Родено име му било '''Паоло Каљиари''' или '''Паоло Калиари''' (''Paolo Cagliari'' или ''Paolo Caliari''). Го завикале „Веронезе“ бидејќи родум бил од [[Верона]].
 
Како младич, Веронезе учел кај локалните венецијански уметници како [[Џовани Франческо Карото]]. Потоа за кратко се преселил во [[Мантова]] во [[1548]] (каде насликал [[фреска|фрески]] во главната катедрала, [[Дуомо]]) пред да се врати во [[Венеција]] и да ја започне својата плодна кариера.
== Познати дела ==
 
* ''[[Алегорија на Мудроста и Силата]]''
* ''[[Битка кај Лепанто (Веронезе)|Битка кај Лепанто]]''
* ''[[Гозбата во Левиевиот дом]]''
* ''[[Лукреција (Веронезе)|Лукреција]]''
* ''[[Портрет на Даниеле Барбаро]]''
* ''[[Свадбата во Кана]]''
* ''[[Семејството на Дариј пред Александар]]''
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{рв|Paolo Veronese}}
{{commonscat}}
* [http://www.kfki.hu/~arthp/bio/v/veronese/biograph.html Биографија на Паоло Веронезе] со врска до многу негови слики {{en}}