Разлика помеѓу преработките на „Федерална вселенска агенција (Русија)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
|станица = [[Бајконур]], [[Плесецк]]
|администратор = [[Анатолиј Перминов]]
|буџет = 115 [[милијарди [[руска рубља|рубљи]] (2,8 милијарди [[евро|евра]]) (2011)<ref>[http://www.federalspace.ru/main.php?lang=en&id=2&nid=11156 Буџет на Роскосмос] {{en}}</ref>
|веб-сајт = [http://www.roscosmos.ru/index.asp?Lang=ENG www.roscosmos.ru]
}}
'''Федералната вселенска агенција на Русија (ФВАР)''' или '''РОСКОСМОС''' ({{lang-ru|Федеральное космическое агентство России}}), порано ''Руска авијација и вселенска агенција'' (''Российское авиационно-космическое агентство'', попозната како „'''Росавиакосмос'''“), е руска владина агенција одговорна за вселенската програма и генералните вселенски истражувања на [[Русија]]. Штабот е сместен во [[Москва]], главната контрола на мисиите, летачките операции и оперативниот центар („''Центр Управления Полетом''“, „ЦУП“) се сместени во градот познат како [[Корољов]], додека [[Центар за подготовка на космонаути Јуриј Гагарин|Центарот за подготовка на космонаути „Јуриј Гагарин“]] е во [[Ѕвезден град|Ѕвездениот град]]. Лансирањата се изведуваат од [[космодром]]ите [[Бајконур]] во [[Казахстан]] (според лансирањата е на трето место, додека првите две се тајни и непознати) и [[Плесецк]] во северна Русија.
 
Од март [[2004]] г. генерален директор на агенцијата е [[Анатолиј Перминов]].
 
== План за 2006-2015 г.==
* [[Електро-Л]] (метеролошки сателит)
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.roscosmos.ru/ ОфицијаленСлужбено веб-сајтмреж. место] {{ru}} {{en}}
* [http://www.roscosmosfederalspace.ru/indexscience0615.asp?Lang=ENGRU RKA2006-2015 Официјален вебНаучно-сајтистражниот програм на Роскосмос] {{enru}}
* [http://www.space-ru.com/ Руската вселенска програма] {{en}}
* [http://www.federalspace.ru/science0615.asp?Lang=RU 2006-2015 RKA Fundamental Space Research Program]
 
* [http://www.space-ru.com/ Russian Space Program]
 
{{НВП}}
 
[[Категорија:Вселенски агенции]]
[[Категорија:Руска вселенска програма|Федерална вселенска агенција]]
 
[[bn:রাশিয়ান ফেডারেল স্পেস এজেন্সি]]