Разлика помеѓу преработките на „Крма (соѕвездие)“

Одземени 40 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
month = февруари |
notes=}}
'''Крма''' ('''Пупис''', Puppis) е [[соѕвездие]] на јужното небо. Неговото [[латонскилатински јазик|латинско]] име означува „крма на брод“, и првобитно било дел од поголемото соѕвездие, бродот [[ArgoБродот NavisАрго]] (''Argo Navis''), кое подоцна е поделено на три дела. Останатите соѕвездија се: [[Кобилица (соѕвездие)|Кобилица]] и [[Едро (соѕвездие)|Едро]]. Соѕвездието Крма е најголемото од трите.
 
== Карактеристики ==
[[Категорија:Крма (соѕвездие)| ]]
[[Категорија:Соѕвездија|Крма]]
[[Категорија:Соѕвездие Крма| ]]
[[Категорија:Јужни соѕвездија]]
[[Категорија:Источни соѕвездија]]